İlkim Öz Psikolog-Yazar, Evlilik ve Aile Danışmanı

İLKİM ÖZ

22 Şubat 2017 Çarşamba | Bu Yazıyı Toplam 2220 Kişi Okudu

 #Mitomani #yalan söyleme davranis bozuklugudur. Aynı zamanda #kisilik bozuklugunun da belirtisi olma olasılığı yüksektir. Mitomanlar  söyledikleri yalanlara kendileri de inanır. En sık soyledikleri yalanlar meslekleri,varlık durumları,sosyoekonomik yapıları ve medeni durumlaridır. Kendilerini büründürdükleri meslekler arasinda doktor,psikolog,mühendis ve işadamlıgı ilk sıralarda yer alır. Pahalı semtlerde lüks evlerde oturup,son model arabalari oldugunu soylerken kısa bir süreligine bunlara inanırlar. Evli ve cocuklu oldugu halde bekàr oldugunu soyleyen mitomanlar toplumumuzda mevcuttur. Hatta evli olup,kandırdığı sevgilisinin ailesine gidip kız isteyen,sahte dügün yapan mitomanlar vardır. Terapiye gelen bir ciftle ilgiliilginc bir olayi paylasiyim sizinle. Erkegin esi cantasindan bir fotograf cikarip kocasina "bu nedir acikla"demisti. Fotoda kocasinin genc bir kızla nikah pozu vardi. Adam fotografi eline alip 'Allah allah bu kim ya?"diyerek tepki vermisti.

Universite okumadigi halde dr,mühendis,sirket sahibi olan mitomanlar sonradan sucluluk duyabiliyorlar.
?Mitomanide Duygu Durumu;;Kisinin kendi gercek kimligini kabullenememesinden dolayı kendini yüceltmesi olan bu sendromda asagılık konpleksi cok yogundur. Kisi kendisini rasyonel degerlendiremez ve hayal dunyasini gercekmis gibi olusturur ve bu sekilde yansıtır.
?Sebebi;Yatkın kisilik genleri,suclayıcı,asagılayıcı,hatalı anne baba tutumları. Cocuga ilgisizlik ve ihmal.
?Belirtileri; ilkokul ve ergenlikte baslar. Cocuk ailesini zengin,oturdugu semt ve evini farkli gostererek arkadaslarina yalan soyler.
?Tedavisi; Psikiyatrik tedavi ve psikoterapi ile beraber uzun bir surece yayılmaktadır.Tedaviye ne kadar erken yasta baslanirsa sonuc o kadar basarili olabilmektedir.
Not; Ebeveynler cocuklarina özenli ve ilgili davranmalı, onların özgüvenlerini gelistirmeleri icin destek vermeyi ihmal etmemelidir. Herhangi bir davranis sapmasi gorduklerinde de gözardı etmek yetine "Bilimsel Destek" almalıdırlar.

#ilkimozterapinotu
#psikologilkimoz #psikoloji #yalan #davranisbozuklugu #ilkimozgununpaylasimi #kisilikbozuklugu #psikolojihaber

 

 

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Ad Soyad:

E-Mail:

Başlık:

Yorumunuz:

Mutlu Kadınlar Platformu

Eşinizle Kişiliğiniz Ne Kadar Uyumlu? HEMEN TEST EDİN !!!