Çocuğum yaz okuluna gitsin mi gitmesin mi? Ev mi yaz okulu mu?

“Birlikte çalıştığım ailelerin çocukları, asla yaz okullarına gitmek istemiyor. Çünkü zaten 10 ay boyunca okula gidiyorlar. Sabah çok erken kalkıyor, servislere binip okula gidiyorlar..."

4 Mayıs 2016 Çarşamba | Bu Yazıyı Toplam 2764 Kişi Okudu

“Birlikte çalıştığım ailelerin çocukları, asla yaz okullarına gitmek istemiyor. Çünkü zaten 10 ay boyunca okula gidiyorlar. Sabah çok erken kalkıyor, servislere binip okula gidiyorlar. Sınavlar çok fazla, bir yarış söz konusu. O yüzden çocuklar evlerini özlüyor. Üç aylık tatillerinde de evde olmak istiyorlar. 'Evimde uyumak, televizyon izlemek, sokağa çıkıp oynamak istiyorum' diyorlar. Yani doğal hayatı istiyorlar. Bu konuda çok haklılar. Ancak çalışan anneler açısından bakarsak, onlar da çaresiz! 'Biz işe giderken çocuklara evde kim bakacak?' diyorlar. Çalışan annelere diyecek hiçbir şeyim yok ama anne çalışmıyorsa en azından yaz boyunca göndermesin. Yaz okullarında spor var, çocuğun yeteneklerini açığa çıkaran bir sürü güzel uygulama, aktivite var. Ancak bir ay yeter. Geriye kalan iki ay boyunca annesiyle, babasıyla birlikte olsun!"

ARTIK ÇOCUKLAR DA TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞIYOR!

Öz, çocuğun kış ayının okul rutininden çıkması gerektiğini, bunun ruh sağlığı açısından gerekli olduğunu vurguluyor: “Yaz boyunca koşturmak onlarda yorgunluk, bıkkınlık, okuldan soğumaya neden oluyor. Eylül ayında okula o kadar mutsuz gidiyorlar ki. Okul fobisi çoğaldı. Okul açılıyor çocukta mide bulantıları, ateş çıkması, baş ağrıları görülüyor. Bir şey çıkmayınca bize getiriyorlar. Çocuk hiç nefes alamıyor. Maalesef çocuklarda da tükenmişlik sendromu görülmeye başlandı. Eskiden sadece yetişkinlerden gelirdi bu vakalar, şimdi çocuklardan da geliyor. Çocuk duygularıyla yaşar. Odasını, mutfağını, bardağını bile özler. Şunu da belirtmek isterim ki bazı çocuklar da evde durmak istemez. Komşu teyzede oturup televizyon izlemektense yaz okuluna gitmeyi istiyor. Çocukla karar vermek, ona da sormak önemli. Bunun dengesi kurulmalı."

YAZ PROGRAMINIZI PANİK OLMADAN YAPIN!

Öz, çalışan annelere de şu tavsiyelerde bulunuyor: "Yıllık izinlerini, kış yerine yaz aylarında alsınlar. Bu çok önemli. Çocuklarıyla bir hafta, on gün birlikte olsunlar. Onların ruh sağlığına çok iyi gelir. Çünkü çalışan annelerde hep bir suçluluk duygusu olur. Panik olmadan, sakin sakin bir yaz programı yapmak hem çocuğa hem aileye çok iyi gelecek. Öte yandan yaz okulları, çocuğa bir ceza olarak gösterilmemeli. Kışın ders çalışmayan çocuğa, 'Çalışmazsan seni yaz okuluna gönderirim' dendiğini duydum. Bu tür söylemler asla ve asla olmamalı. 'Yaz okuluna devam edeceksin, yüzeceksin, futbol oynayacaksın, arkadaşlarınla birlikte olacaksın sonra da birlikte ailece tatil yapacağız' gibi yaklaşmak daha doğru."

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Ad Soyad:

E-Mail:

Başlık:

Yorumunuz:

Mutlu Kadınlar Platformu

Eşinizle Kişiliğiniz Ne Kadar Uyumlu? HEMEN TEST EDİN !!!