EVLİLİKTE TEHLİKE YARATAN 7 DAVRANIŞ

21 Nisan 2015 Salı | Bu Yazıyı Toplam 6048 Kişi Okudu

EVLİLİKTE TEHLİKE YARATAN 7 DAVRANIŞ

Herkes mutlu olmak için evlenir, kimi evlilikler bir ömür boyu sürerken, bazıları inişli çıkışlı devam eder, bazıları da yıkıma doğru gider. Hiç kuşkusuz evliliklerde sürekli mutluluk yoktur, sorunlar, sıkıntılar evliliği zaman zaman tehdit eder. Ancak eşlerin bazı davranışları vardır ki evliliğin nefes almasını engeller.

 

Dürüst Olmamak, İlişkiyi Yalanlarla Boğmak: Tüm ilişkilerde olduğu gibi, sağlıklı bir evliliğin temelinde de eşlerin birbirine dürüst olması son derece önemlidir. Güven duygusu, insanın en temel duygularındandır ve evlilikte bolca olması gerekir. Kadının veya erkeğin, eşine karşı içten ve dürüst olmaması ve bu yanlış tutumunu evliliği boyunca sürdürmesi, bir süre sonra karşı tarafta güvensizlik yaratır ve dürüst olmayan tarafın ve evliliğinin sorgulanmasına neden olur. Söylenen yalanlar, sonsuza kadar saklanamadığından dolayı, yalanlar üzerine kurulu olan evlilikte çatlamalar başlar.

 

Suçlayıcı Tutumlar, Hakaret Sözleri: Eşler arasındaki elbette ki tartışmalar olur. Birbiriyle tartışan çiftler, iletişim ve empati yoluyla sorunlarını çözerler. Bazı evliliklerde sorunların çözümü kolay değildir. Eşlerden biri veya her ikisi birden, karşı tarafı suçluyor ve hakaretlerde bulunuyorsa, bu tutum ve davranışlar, suçlanan ve hakarete uğrayan eşin zedelenmesine sebep olur. Kim, eşi tarafından sürekli suçlanmak ve hakaret duymak ister ki? Burada sevgi ciddi anlamda erozyona uğramaktadır ve tabi ki evlilikte.

 

Davranış ve Kişilik Bozukluğu Olarak “İhanet”:Evliliğin sağlam temellerini yıkan durumlardan biri de ihanettir. Evliliklerde iki tür aldatma vardır. Bunlardan birincisi, eşlerden birinin bir başkasına aşık olmasıdır ve bu durumda başkasına aşık olan eş, evliliğini bitirerek, aşık olduğunu seçer. İkinci ihanet durumu da, kişilik ve davranış bozukluğuna sahip olan eşin, sürekli olarak aldatma davranışıdır. Bu insanlar ne evliliklerini ne de ilişkilerini bitirebilirler. Suçluluk duygularıyla boğuşurlar ve hem kendilerine hem eşlerine hem de sevgililerine psikolojik hasar verirler. Üstelik çocuklarına da olumsuz rol model oluşturdukları için, toplum ahlakının da dejenere olmasına katkıda bulunurlar.

 

Hoşgörüsüzlük : Evlilik zor bir yaşam biçimidir. Sanıldığı kadar kolay ve toz pembe bir hayat yolculuğu değildir. Yaşamdaki zorluklar, stres, ekonomik sorunlar, ailelerin beklentileri ve eşlerin birbirlerine uymayan yönleri, evliliği zorlaştırır. Eşlerin birbirlerine olan hoşgörüleri, hata ve kusurların erimesine neden olur. Diğer eşe karşı hoşgörüsüzlük, ondan mükemmel olmasını beklemek, onun insan üstü bir varlık olduğunu sanmak, evlilikte yapılan en büyük hatalardandır. Sağlıklı evliliklere baktığımız zaman, her iki eşin birbirine oldukça hoşgörülü olduğunu görüyoruz.

 

Cinsel Sorunlar : Kadınlarda vajinismus, cinsel soğukluk, erkeklerde erken boşalma, ereksiyon sorunları gibi cinsel kaynaklı problemler eğer çözülmez ise, evliliği yıkıma götürebilir. Eşler arasındaki sağlıklı cinsel yaşam, evliliğin ilacı gibidir adeta. Bazı evliliklerde ise, eşler arasında cinsel beraberlik hiç yoktur. Ten uyuşmazlığı ve cinsel iticiliğin yaşandığı bu evlilikler, ne yazık ki ölmeye mahkumdur.

 

Mutsuz Çocukluktaki Öfkenin Eşe Yüklenmesi : Bazı insanlar sürekli öfkelidirler. Çocukluk yıllarının mutsuz geçmesi, anne babası tarafından yeterli ilgi ve sevgi görmeyen, aile içinde kavga ve şiddetin olduğu çocuklar, öfke yüklü yetişkinler olurlar. Bu kişiler evlendikten sonra, içlerinde biriktirdikleri tüm öfkelerini eşlerine yükler ve yönlendirirler. İç dünyalarındaki kötü gidişattan eşleri sorumludur sanki. Sürekli öfke ve eleştirici tavırlar, aşağılama ve sözel şiddet, evliliği yıkıma götüren nedenlerin başında gelir.

 

Kişilik Bozuklukları : Ülkemizde hiç küçümsenmeyecek sayıda olan kişilik bozuklukları, ne yazık ki evlilikleri tehdit eden faktörlerin başında gelmekte. Evlilik öncesinde çok da ip ucu vermeyen kişilik bozuklukları, evliliğin getirdiği sorumluluk duygusunun altında ezilmeyle kendisini belli eder. Kişilik bozukluğu olan eş, evliliğin hem manevi hem de maddi yükünü taşıyamadığı için, pek çok davranış bozukluğu ile birlikte diğer eşi ve evliliği mutsuzluğa götürür. Sürekli mutsuz ve hayatlarından hoşnut olamayan bu kişileri, eşlerinin mutlu etmesi neredeyse imkansızdır. Hem kendileri mutsuzdur, hem eşlerini mutsuz ederler hem de eşlerinden sürekli kendilerini mutlu etmelerini beklerler. Onlar, evliliğin yıkım ustalarıdır.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Ad Soyad:

E-Mail:

Başlık:

Yorumunuz:

Mutlu Kadınlar Platformu

Eşinizle Kişiliğiniz Ne Kadar Uyumlu? HEMEN TEST EDİN !!!