ANNE VE ÇOCUK ARASINDAKİ SEVGİ BAĞI

16 Mart 2015 Pazartesi | Bu Yazıyı Toplam 4402 Kişi Okudu

ANNE İLE SEVGİ BAĞI GÜÇLÜ OLMAYAN ÇOCUKLAR ŞİDDET EĞİLİMLİ OLUYOR...


Bebek Anne Karnındayken Sevgi Hormonlarını Hissediyor

Yapılan araştırmalara göre, bebekler daha anne karnındayken, annesinden sevgi ya da öfke yüklenebiliyor.

İstenmeyen ve düşürülmeye çalışılan bebeklerin, öfke hormonlarının daha aktif olduğunu belirten bilim insanları,  anne adaylarını şöyle uyarıyorlar, “Anne olmaya hazır olmadan, çocuk sahibi olmayın.”

 

Mutsuz Evlilikte Çocuk Sahibi Olmak Sakıncalı

Hiç kuşkusuz her evlilikte sorunlar olmakta ancak çatışmalı, sorunların çözülmediği ve şiddetin olduğu evliliklerde, anneler mutsuz ve öfkeli olduğundan bu direk olarak çocuğa yansımakta. Sorunlu ailelerde büyüyen çocuklar da sorunlu ve şiddet eğilimli olabiliyorlar. Bu sebeple evliliğinde sorun yaşayan çiftler, bu sorunlarını çözmeden çocuk sahibi olmayı ertelemeliler. Eğer kendileri çözemiyorlarsa, evlilik danışmanlarından yardım almalılar. Bu anlamda genelde başarılı sonuçlar alıyoruz.

 

Eşi Tarafından İhmal Edilen Kadının Duygusu; Öfke

Her kadın için geçerli olmasa da, eşi tarafından ihmal edilen çoğu kadın üzüntü, hayal kırıklıkları ve bu iki duygunun getirdiği öfke duygusu ile baş etmeye çalışıyor. Tahammül sınırları zorlanan bir annenin, çocuğuna hoşgörülü ve yeterince sevgi duygusu ile yaklaşması ise zor elbette.

 

0 - 2   / 2- 4  /  4 - 6 Yaşlar Duygu Gelişiminde Çok Önemli

0-6 yaşlar arasında nasıl ki kişilik gelişiminin temelleri atılıyorsa, bu süreçte duygu gelişimi de son derece önemli. Bu dönemde annelerin bebek ve çocuklarına karşı son derece hassas davranmalı gerekiyor. Sevecen, anlayışlı, paylaşımcı, nitelikli zaman geçirmekle birlikte çocuğa sarılmak, sevgi dolu kucaklamak da ihmal edilmemeli.

 

Şiddet Sadece Fiziksel Değildir

Çocuğa tokat attığını gören anne, onun yanağının kızarmasından canının ne kadar acıdığını görerek, bir daha çocuğuna vurmamak için kendine söz verir. Çünkü burada gözle görülen ve somut bir sonuç vardır. Ancak “ne aptal bir çocuksun” hakaretinde anne çocuğun iç dünyasının ne kadar acıdığını ve psikolojisinin nasıl yaralandığını göremez. Bu sebeple de çocuğa bağırdıkça bağırabilir,  suçladıkça suçlayabilir, kızdıkça kızabilir.

O halde şiddetin sadece fiziksel değil, duygusal ve psikolojik olduğunu da asla unutmamalıyız.

Geçtiğimiz günlerde annesinin sınıfındaki öğrencileri katleden ABD’li gencin, aslında annesinin sevgisine ne kadar çok ihtiyacı olduğunu ve annesine duygu anlamında ulaşamadığı için, başka çocukların da annesine ulaşmasını onları öldürerek engelleme yoluna gittiği analizi herkesin yüreğini nasıl da yaktı…

 

Çocukların en iyi besini anne sevgisidir. Sevgi dolu günler dileğiyle…

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Ad Soyad:

E-Mail:

Başlık:

Yorumunuz:

Mutlu Kadınlar Platformu

Eşinizle Kişiliğiniz Ne Kadar Uyumlu? HEMEN TEST EDİN !!!