İlkim Öz Psikolog-Yazar, Evlilik ve Aile Danışmanı

DOĞRU EŞ SEÇİMİ VAR MIDIR? TEST SONUÇLARI

Psikolog/Yazar İlkim Öz Ankara Lıfe Dergisi Mart sayısında "Doğru Eş Seçimi" ni yazdı. Okurlarıyla eş seçiminde nelerin önemli olduğunu paylaşan Öz, aynı zamanda da okurun kendisini değerlendirmesi için ufak bir test de hazırladı. Testin sonuçlarının değerlendirmesinden herkes ilişkisinin ne kadar doğru kişi ile olup olmadığını değerlendirebiliyor. Yazıyı ve soruları Ankara Life Dergisi Mart sayısında bulabilirsiniz.

7 Mart 2015 Cumartesi | Bu Yazıyı Toplam 2774 Kişi Okudu

TEST SONUÇLARI

 

a

b

c

Soru 1

10

3

1

Soru 2

9

4

1

Soru 3

8

3

1

Soru 4

10

3

2

Soru 5

10

3

0

Soru 6

9

4

1

Soru 7

10

2

0

Soru 8

8

5

 

Soru 9

10

5

 

Soru 10

9

3

 

 

 

DEĞERLENDİRME

Cevaplarınızın toplamı;

0-6 Arası ise = KENDİNİZİ DAHA İYİ TANIYIN

Öncelikle evliliğe hazır olmadığınızı bilmeniz gerekiyor. Neden derseniz siz ne kendi beklentilerinizi oluşturmuşsunuz, ne de karşı tarafın kişilik özelliklerine dikkat etmişsiniz. Oysa Evlilik 2 kişilik ve son derece sorumluluk isteyen bir yaşam biçimidir. Lütfen ve lütfen en kısa zamanda farkındalığınıza varıp, kendi değerinizi bilip, hayatınız için doğru kararları alıp, yaşamınızın ne kadar ciddi bir süreç olduğunu gözlemleyin. Hayatta en önemli algı insanın ne isteyip, ne istemediğini bilmesidir. Bundan sonraki hayatınızda bu cümleyi anahtar kelime edinirseniz, yaşam size gerekli cevabı verecektir. Seçim sizin.

 

6-35 Arası ise = DOĞRU EŞİ BULDUNUZ

Siz kendi beklentilerinizin ve karşı tarafın kişilik özelliklerinin epeyce farkındasınız. Hem duygularınızı hem de mantığınızı başarılı yönetebiliyorsunuz. Eş seçiminde beklentilerle karşı tarafın yaklaşımları son derece önemlidir. Siz de aşk ile mantık terazisi dengelenmiş durumda. Elbetteki mükemmel ilişki yoktur, ancak mükemmele yakın ilişkiyi ve evliliği oluşturabilmek insanın gerçekçi seçimleriyle mümkündür. Doğru eş seçimi testinde verdiğiniz yanıtlardan beklentilerinize yanıt verebilecek ve sizi mutlu edecek bir evliliğe doğru gidiyorsunuz. Seçim sizin.

 

35-93 Arası ise= BİR DAHA DÜŞÜNÜN

Siz kendi kişiliğinize uygun eş seçiminde ne yazık ki başarılı değilsiniz. Aşk, zıt kutupların birbirini çekmesiyle hayat bulur ancak evlilikte zıt kutuplar birbiriyle çatışır. Evlilikte ise kişilik özellikleri birbiriyle uyumlu çiftler mutlu evliliği yakalayabiliyor. Araştırma sonuçları gösteriyor ki benzer kişilikteki çiftler, güçlü hayat arkadaşı olabiliyor. Günümüz ilişkilerinde çiftler aileleri ile ilgili hatalı algılarda bulunabiliyorlar. “Ben onun ailesiyle mi evleneceğim?” düşüncesi en yaygın hatalı algıların başında geliyor. Evet, eşinizin ailesi ile de evleniyorsunuz. Boşanma sebeblerinin başında “senin ailen, benim ailem çatışması”nın gelmesi de bunun en çarpıcı örneklerinden biri.

Değerlendirmeniz 35-93 puan arasında çıktı ise evlenmeyi düşündüğünüz kişi ne yazık ki sizin doğru diye odaklandığınız eş değil. Çünkü sizin beklentileriniz çok farklı iken birlikte olduğunuz kişinin kişilik özellikleri bambaşka. Hiç kuşkusuz aşka ve sevgiye her zaman saygı sonsuzdur. Ama kendi kişiliğinize ve beklentilerinize yanıt veremeyecek bu kişiyi seçtiğinizde iki seçeneğiniz olacaktır. Birincisi onu olduğu gibi kabul etmek, ikincisi mutsuz bir evliliği yürütmeye çaba göstermek. Seçim sizin.

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Ad Soyad:

E-Mail:

Başlık:

Yorumunuz:

Mutlu Kadınlar Platformu

Eşinizle Kişiliğiniz Ne Kadar Uyumlu? HEMEN TEST EDİN !!!