ÇOCUĞUNUZ HAFTA SONU ÖDEVLERİNİ YAPMAKTA DİRENİYORSA!

15 Kasım 2014 Cumartesi | Bu Yazıyı Toplam 3603 Kişi Okudu

Çocuğunuz Hafta Sonu Ödevlerini Yapmakta direniyorsa!

 

Aileler hafta içi ayrı bir koştorma ve telaş yaşarken, bazı aileler için hafta sonlarıda sancılı geçiyor. Çocukların ödevleri, dersleri, dershaneleri derken dinlenerek geçmesi gereken haftasonu tatili gergin bir sürece dönüşebiliyor. 

ÖDEV SENDROMU

Sizin de tatil günleriniz işkenceye dönüşüyorsa, işte size birkaç ufak çözüm yöntemi;

1) Çocuğunuz Cuma günü okuldan geldiğinde "Çok ödevin varmı? Hadi hemen yap bitir, hafta sonu rahat et" gibi söylemlere ASLA girmeyin. Bırakın çocoğunuz tüm haftanın yükünü üzerinden atmak için rahatlasın. Unutmayın ki o bir robot değil.

 

2) Ödev yapma sorumluluğunu alabilmesi için hafta sonu programını çocuğunuza yaptırmanızda fayda var. Siz onun yerine program yaparsanız bilin ki hep sizin yönetmenizi ve komutlarınızı bekleyecektir.

 

3) Çocuğunuzu yönetmek değil de yönlendirebilir ve zamanı nasıl verimli kullanacağını sohbet ederek anlatabilirsiniz. 

 

4) Çocuğunuzu kesinlikle ödev ve ders konusunda tehdit etmeyiniz. "Ödevini yapmazsan....." Gibi tehditler çocuğunuzun size ve ödev yapma eylemine tepki göstermesine neden olacaktır. 

 

5) Eğer çok yüklü ev ödevi yoksa, Pazar günü kahvaltıdan sonra, yüklü ödevi varsa cumartesi öğleden sonra ve pazar olmak üzere ikiye bölerek ödev yapılması çocuk ruh sağlığı açısından tercih edilir.

 

6) Ve en önemlisi anne/babaların çocuklarıyla sadece ders, ödev ile ilgili konuşmamaları, günlük paylaşımlar, beraber kaliteli ve mutlu zaman geçirmek, ilgisini çeken konularda sohbet etmek, sosyal aktivitelerde bulunmak.(sinema,tiyatra v.b.) beraber spor yapmak(yürüyüş bile yeterlidir) son derece önemlidir. Çocuklarla çalışırken bana şunu derler;"Annem-babam beni sadece okul, not ve ödev olarak görüyorlar. Onların hayatında başka bir önemim yok!" Çocukların bu sözlerini önemsemeli ve yarış atı gibi hissettirmemeli. Çocuğunuzla keyifli zamanlar geçirebileceğiniz mutlu bir hafta sonu sizinle olsun...

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Ad Soyad:

E-Mail:

Başlık:

Yorumunuz:

Mutlu Kadınlar Platformu

Eşinizle Kişiliğiniz Ne Kadar Uyumlu? HEMEN TEST EDİN !!!